O OZONIE

Co warto wiedzieć o ozonie?

Kilka ciekawostek i faktów o tym niezwykłym gazie

Ozon jest alotropową odmianą tlenu, składającą się z trójatomowych cząsteczek. O3 jest silnym utleniaczem, ma mocne właściwości aseptyczne i toksyczne. Naturalnie występuje w górnej części atmosfery, w tzw. ozonosferze, oraz w niższych warstwach atmosfery po burzy z piorunami, ale szybko rozpada się do dwuatomowego tlenu.

Ozon odkryto ponad 170 lat temu. To gaz niebieski, cięższy od powietrza, występujący w trzech stanach skupienia, jednak w naszej temperaturze i ciśnieniu spotykany jest wyłącznie w stanie gazowym. Jego cząsteczka jest nietrwała, a okres połowicznego rozkładu w powietrzu wynosi 20-50 minut, po tym czasie rozpada się na dwuatomowy i jednoatomowy tlen (O i O2). Gazowy ozon można wytwarzać sztucznie w przenośnych generatorach, będących „maszynkami do robienia piorunów”. To właśnie podczas wyładowań koronowych tlen łączy się w swoją alotropową wersję.

Działanie aseptyczne ozonu polega przede wszystkim na utlenieniu kwasów tłuszczowych w błonie komórkowej i utlenieniu makromolekuł w komórce: białek, DNA, RNA, co powoduje nieodwracalne reakcje, doprowadzające do śmierci komórki. Ozon niszczy wirusy i zarodniki przetrwalnikowe; może być skutecznym środkiem do dezynfekcji powietrza, ponieważ dogłębnie penetruje nie tylko powierzchnie, ale też mikroszczeliny i wnętrza tkanin.

Poznaj OZON – skuteczny nautralizator mikroorganizmów i szkodliwych związków



Ozon stanie się Twoim przyjacielem, jeśli:

  • Jesteś alergikiem i masz trudności z oddychaniem powietrzem przepełnionym alergenami: roztoczami kurzu domowego, pyłkami kwiatowymi, pleśniami i ich mikotoksynami. Zabieg ozonowania pomieszczeń i pościeli czy materacy pozwoli Ci odetchnąć swobodnie.
  • Pracujesz w przychodni lub szpitalu i obawiasz się o częstsze zachorowania personelu i pacjentów. Poprzez zabieg ozonowania pomieszczeń znacznie obniżysz ryzyko przenoszenia chorób zakaźnych. Nikt bardziej jak Ty nie wie jak ważne jest zachowanie zdrowia. Poznaj ozon i jego dobroczynną moc oczyszczania powietrza i sprzętów.
  • Kupiłeś mieszkanie na rynku wtórnym które stało 2 lata nie wietrzone, albo pomimo długiego wietrzenia, ciągle śmierdzi dymem papierosowym. Ozonowanie jest najskuteczniejszą metodą pozbycia się uciążliwych zapachów.
  • Jesteś właścicielem lub zarządcą hotelu i chcesz aby pokoje zawsze pachniały świeżością, a nie dajesz rady usunąć brzydkich zapachów po papierosach, zwierzętach czy wilgoci.
 
W każdym z powyższych przypadków i w wielu innych, poznaj ozon, który szybko usuwa i trwale niszczy:

  • Pleśń, grzyby i ich zarodniki – to doskonała forma odgrzybiania pomieszczeń. Ozon dotrze do każdego zakamarka, mikroszczelin i pod panele podłogowe, czyli miejsca, gdzie w normalnych warunkach trzeba byłoby o wiele większych zabiegów. Ponadto O3 usuwa nieprzyjemny zapach stęchlizny.
  • Wirusy i bakterie oraz inne drobnoustroje i ich formy przetrwalnikowe – zarówno te w domu, jak i w szpitalach, przychodniach, gabinetach weterynaryjnych i wszędzie tam, gdzie panuje zwiększone prawdopodobieństwo rozsiewania chorób. Ozonowanie niemal natychmiast niszczy większość bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów.
  • Roztocza, wszy, larwy i inne – niebezpieczne dla zdrowia, mogą być przyczyną wielu chorób, a także alergii. Odpowiednie stężenie ozonu likwiduje je całkowicie.
  • Pyłki kwiatowe i inne alergeny – ozon może być skutecznym neutralizatorem alergenów, w tym pyłków kwiatowych.
  • Likwiduje trupi jad – trupi jad jest najsilniejszą, znaną ludzkości, naturalnie występującą trucizną. Powstaje w wyniku rozkładu żywych tkanek. Ozonowanie jest skuteczną i zalecaną metodą dezynfekcji pomieszczeń i obiektów, w których znajdowały się zwłoki ludzkie lub zwierzęce.
  • Neutralizuje odory i związki chemiczne – w tym zapach papierosowy, związki pierścieniowe oraz ich pochodne.
  • Czynniki chorobotwórcze niszczone przez ozon – Aspergillus Niger, Bacillus Bacteria, Bacillus Anthracis, Bacillus cereus, B. cereus, Bacillus subtilis, Bacteriophage f2, Botrytis cinerea, Candida Bacteria, Clavibacter michiganense, Cladosporium, Clostridium Bacteria, Clostridium Botulinum Spores, Coxsackie Virus A9, Coxsackie Virus B5, Diphtheria Pathogen, Eberth Bacillus, Echo Virus 29, E-coli, Encephalomyocarditis Virus, Endamoebic Cysts Bacteria, Enterovirus Virus, Fusarium oxysporum f.sp. Lycopersici, Fusarium oxysporum f.sp. Melonogea, GDVII Virus, Hepatitis A virus, Herpes Virus, Influenza Virus, Klebs-Loffler Bacillus, Legionella pneumophila, Luminescent Basidiomycetes, Mucor piriformis, Mycobacterium avium, Mycobacterium foruitum, Penicillium Bacteria, Phytophthora parasitica, Poliomyelitis Virus, Poliovirus type 1, Proteus Bacteria, Pseudomonas Bacteria, Rhabdovirus virus, Salmonella Bacteria, Salmonella typhimurium, Schistosoma Bacteria, Staph epidermidis, Staphylococci, Stomatitis Virus, Streptococcus Bacteria, Verticillium dahliae, Vesicular Virus, Virbrio Cholera Bacteria, Vicia Faba progeny.
Ozonowanie jest uznawane za bezpieczną metodę dezynfekcji, pod warunkiem zachowania odpowiednich środków ostrożności. Duże stężenia O3 są toksyczne również dla ludzi i mogą spowodować śmierć. Dlatego podczas procesu ozonowania, pomieszczenie musi być odpowiednio zabezpieczone, a w środku nie może przebywać nikt postronny.